Po rozstrzygnięciach w barażach o ekstraklasę i I ligę, znamy już pełen skład I ligi w sezonie 2020/21. Oto wszyscy rywale Arki w najbliższych rozgrywkach.

Poniżej lista drużyn i najważniejsze informacje o każdym z klubów: miejsce w sezonie 2019/20, stadion na którym dana drużyna będzie rozgrywać mecze (i pojemność), najlepszy strzelec w poprzednim sezonie, piłkarze z przeszłością w Arce (stan na koniec sezonu 2019/20), oraz ostatnie ligowe pojedynki między Arką a danym klubem.

Przypomnijmy, że w przyszłym sezonie dwa kluby z miejsc 1-2 wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 rozegrają baraże o awans (w półfinałach zagrają: drużyna 3 - drużyna 6 i drużyna 4 - drużyna 5, w finale zagrają zwycięzcy półfinałów). Spadnie jedynie ostatnia drużyna w tabeli. Na boisku będzie musiał przebywać przynajmniej jeden zawodnik o statusie młodzieżowca. W przyszłym sezonie w I lidze będą to piłkarze z rocznika 2000 i młodsi. Będzie możliwość przeprowadzenia 5 zmian w meczu.

Sezon rozpocznie się w weekend 29-30 sierpnia. Zakończy się 12-13 czerwca 2021.


Bruk-Bet Termalica Nieciecza

19/20: 6. miejsce
Stadion Bruk-Bet, Nieciecza (4666)
Najlepszy strzelec: Vladislavs Gutkovskis – 12 goli
Ostatnie mecze – 2017/18 (ekstraklasa):
Bruk-Bet – Arka 1:1
Arka – Bruk-Bet 4:0
Bruk-Bet – Arka 2:1

"Słonie" zaczną trzeci z rzędu sezon na zapleczu ekstraklasy, po tym jak pożegnali się z najwyższym poziomem po sezonie 17/18. W minionych rozgrywkach drużyna z Niecieczy zajęła 6 miejsce, dające prawo gry w barażach o ekstraklasę. W półfinale uległa jednak Warcie Poznań. Nieciecza jest klubem stabilnym finansowo, ale też z właścicielami słynącymi z podejmowania pochopnych i dziwnych decyzji. Tak czy siak, ambicją jest powrót do ekstraklasy. 

Chrobry Głogów

19/20: 7. miejsce
Stadion Chrobrego, Głogów (2817)
Najlepszy strzelec: Michał Ilków-Gołąb – 8 goli
Byli piłkarze Arki: Maksymilian Banaszewski, Kamil Juraszek, Przemysław Stolc
Ostatnie mecze – 2015/16 (I liga):
Chrobry – Arka 0:1
Arka – Chrobry 1:1

Chrobry fatalnie rozpoczął poprzedni sezon, ale działaczom nie zabrakło cierpliwości i postanowili pozostawić trenera Ivana Djurdjevicia na stanowisku. Opłaciło się, bo klub z Głogowa do końca sezonu był w grze o miejsce barażowe. Chrobry ugruntował pozycję solidnego przedstawiciela zaplecza ekstraklasy z ambicjami na powalczenie o coś więcej.

GKS Bełchatów

19/20: 15. miejsce
GIEKSA Arena, Bełchatów (5264)
Najlepszy strzelec: Mateusz Marzec – 11 goli
Ostatnie mecze – 2015/16 (I liga):
GKS Bełchatów – Arka 1:1
Arka – GKS Bełchatów 2:1

Utrzymanie w I lidze to spory sukces dla klubu, który przechodził wielkie problemy finansowe. Mówiło się, że GKS może zbankrutować i nie dokończyć sezonu. Ostatecznie udało się zająć pierwsze miejsce nad kreską, ale to też dzięki Olimpii Grudziądz, która nie potrafiła wykorzystać rzutu karnego w meczu, w którym zwycięstwo dawałoby jej utrzymanie. Sezon 20/21 może okazać się kolejnym trudnym, bo póki co słychać głównie o odejściach. Kadra Bełchatowa już została uszczuplona o 8 nazwisk.

GKS Jastrzębie

19/20: 14. miejsce
Stadion GKS-u, Jastrzębie-Zdrój (5650)
Najlepszy strzelec: Farid Ali – 9 goli
Ostatnie mecze – 2007/08 (II liga):
GKS Jastrzębie – Arka 2:0
Arka – GKS Jastrzębie 1:0

Kolejny górniczy klub w I lidze. Piłkarze z Jastrzębia-Zdroju zafundowali sobie nerwową końcówkę sezonu. Nie potrafili wygrać żadnego z 10 ostatnich meczów w poprzednich rozgrywkach i zakończyli sezon punkt nad miejscem spadkowym. Decyzja o jednym spadkowiczu w kolejnych rozgrywkach może pozwolić im na nieco spokojniejszą najbliższą przyszłość.

GKS Tychy

19/20: 9. miejsce
Stadion Miejski, Tychy (15150)
Najlepszy strzelec: Łukasz Grzeszczyk – 10 goli
Byli piłkarze Arki: Konrad Jałocha, Szymon Lewicki
Ostatnie mecze – 2014/15 (I liga):
GKS Tychy – Arka 1:2
Arka – GKS Tychy 4:0

Klub z Tychów chciał dotrzeć do baraży o ekstraklasę, ale porażki z Puszczą i Stomilem w końcówce sezonu przekreśliły te nadzieje. GKS już przechodzi spore zmiany kadrowe. Celem nowego szkoleniowca Artura Derbina będzie zapewne ponownie walka o ekstraklasę.

Górnik Łęczna

19/20: 1. miejsce (II liga), awans
Stadion Górnika, Łęczna (7456)
Najlepszy strzelec: Paweł Wojciechowski – 17 goli
Ostatnie mecze - 2016/17 (ekstraklasa):
Górnik – Arka 0:0
Arka – Górnik 2:4
Arka – Górnik 1:0

Cztery lata temu Arka wróciła do ekstraklasy, a Górnik Łęczna z końcem sezonu się z nią pożegnał. W kolejnym Górnicy ponownie spadli o klasę niżej. W drugiej lidze spędzili dwa sezony. W minionych rozgrywkach wyprzedzili Widzew i Gieksę, wygrywając rozgrywki i ponownie meldują się na drugim poziomie rozgrywek.

Korona Kielce

19/20: 15. miejsce (ekstraklasa), spadek
Suzuki Arena, Kielce (15500)
Najlepszy strzelec: Adnan Kovacevic – 5 goli
Ostatnie mecze - 2019/20 (ekstraklasa):
Arka – Korona 1:1
Korona – Arka 0:1
Korona – Arka 1:1

Co roku typowana do spadku z ekstraklasy, co roku zaskakująca ekspertów. W sezonie 19/20 w końcu się nie udało i kielczanie witają się z I ligą. Pod koniec sezonu najwięcej mówiło się o problemach z właścicielami. Wydaje się jednak, że w tym momencie kibice Korony mogą widzieć światełko w tunelu i ich klub powinien przystąpić do rozgrywek, co wcale nie było tak pewne. Pytanie jednak jak będzie wyglądała kadra drużyny po wyczyszczeniu z dużej liczby zbędnych obcokrajowców.

ŁKS Łódź

19/20: 16. miejsce (ekstraklasa), spadek
Stadion ŁKS-u, Łódź (5700)
Najlepszy strzelec: Dani Ramirez – 6 goli
Byli piłkarze Arki: Adrian Klimczak
Ostatnie mecze - 2019/20 (ekstraklasa):
ŁKS – Arka 1:4
Arka – ŁKS 1:1
Arka – ŁKS 3:2

Ładna momentami gra i duża liczba wymienianych podań nic nie dały w ekstraklasie. ŁKS szybko pożegnał się z najwyższym poziomem, będąc jednym z najsłabszych beniaminków od lat. Zawiodły też ruchy transferowe zimą, błędem wydawało się również zamienienie Kazimierza Moskala na Wojciecha Stawowego. ŁKS ma jednak solidne fundamenty i z pewnością będzie podążać za własną filozofią. Coraz okazalej wygląda również nowy stadion łódzkiego klubu.

Miedź Legnica

19/20: 5. miejsce
Stadion Orła Białego, Legnica (6194)
Najlepszy strzelec: Marquitos – 10 goli
Byli piłkarze Arki: Marcin Warcholak
Ostatnie mecze – 2018/19 (ekstraklasa):
Miedź – Arka 0:4
Arka – Miedź 1:1
Arka – Miedź 2:0

Kolejny z przykładów na to, że, po pierwsze, beniaminkowie mają w ekstraklasie ciężko, po drugie, że niełatwo jest do tej ekstraklasy wrócić. Miedź zajęła 5. miejsce, ale gładko przegrała z Radomiakiem w półfinale baraży. Działacze zmienili Dominika Nowaka na Ireneusza Kościelniaka, który na stanowisku przetrwał zaledwie kilka tygodni. Teraz misję awans otrzymał Jarosław Skrobacz.

Odra Opole

19/20: 13. miejsce
Stadion Odry, Opole (4560)
Najlepszy strzelec: Arkadiusz Piech – 7 goli
Byli piłkarze Arki: Krzysztof Janus
Ostatnie mecze – 2007/08 (II liga):
Odra – Arka 0:2
Arka – Odra 1:1

Odra spędziła większość sezonu na dole tabeli i w pewnym momencie wydawała się pewniakiem do spadku. Stopniowo jednak opolanie odbijali się od dna i finiszowali na 13. miejscu. Spory udział miał w tym Arkadiusz Piech, który był najlepszym strzelcem drużyny. W trakcie sezonu Odra wyeliminowała Arkę z rozgrywek Pucharu Polski.

Puszcza Niepołomice

19/20: 8. miejsce
Stadion Puszczy, Niepołomice (2118)
Najlepszy strzelec: Jose Embalo – 6 goli
Ostatnie mecze – 2013/14 (I liga):
Puszcza – Arka 2:5
Arka – Puszcza 3:2

Puszcza absolutnie zaprzeczyła tezie o atucie własnego boiska, zdobywając na własnym stadionie zaledwie 14 z 48 punktów. W delegacji została pokonana zaledwie raz w sezonie. Za klubem z Niepołomic udany sezon i cel udowodnienia solidności w kolejnych rozgrywkach.

Radomiak Radom
19/20: 4. miejsce
Stadion MOSiR, Puławy (4418)
Najlepszy strzelec: Patryk Mikita – 14 goli
Byli piłkarze Arki: Marcin Budziński, Maciej Górski
Ostatnie mecze – 2004/05 (II liga)
Arka – Radomiak 1:0
Radomiak – Arka 0:0

Beniaminek I ligi zajął miejsce barażowe, odpadł jednak w finale z Wartą Poznań. W poprzednim sezonie wyróżnił się niegdyś ogłaszany dużym talentem Patryk Mikita. Angaż w klubie ekstraklasy zapewnił sobie Rafał Makowski. Problemem Radomiaka jest infrastruktura. Przeciąga się temat budowy nowego stadionu, a w przyszłym sezonie Radomianie będą musieli rozgrywać mecze domowe w Puławach.

Resovia Rzeszów
19/20: 5. miejsce (II liga), awans
Stadion Stali, Stalowa Wola (3764)
Najlepszy strzelec: Daniel Świderski – 9 goli
Byli piłkarze Arki: Maksymilian Hebel, Dawid Kubowicz
Ostatnie mecze – nigdy nie grali

W I lidze zameldowała się drużyna, której największym sukcesem jest 2. miejsce na tym poziomie... niemal 30 lat temu. Resovia wyróżniła się w II lidze przede wszystkim szczelną obroną, tracąc 32 gole w 34 meczach. W barażach pokonali Bytovię Bytów i derbowego rywala - Stal. Dobre wrażenie robił Maksymilian Hebel. W I lidze Resovia zagra na stadionie w Stalowej Woli.

Sandecja Nowy Sącz

19/20: 12. miejsce
Stadion Sandecji, Nowy Sącz (2988)
Najlepszy strzelec: Michal Piter-Bucko – 10 goli
Byli piłkarze Arki: Tadeusz Socha
Ostatnie mecze – 2017/18 (ekstraklasa):
Sandecja – Arka 0:0
Arka – Sandecja 5:0
Sandecja – Arka 3:1

Spłaszczona tabela sprawiła, że Sandecji zajrzało w oczy widmo spadku, ostatecznie udało się zająć 12. miejsce w tabeli i pozostać w I lidze. Nowym wiceprezesem i zarazem dyrektorem sportowym został doskonale znany w Gdyni Arkadiusz Aleksander. W Nowym Sączu na pewno życzą sobie w przyszłości walki o wyższe cele niż tylko utrzymanie.

Stomil Olsztyn

19/20: 10. miejsce
Stadion OSiR, Olsztyn (16800)
Najlepszy strzelec: Szymon Sobczak – 10 goli
Byli piłkarze Arki: Grzegorz Lech
Ostatnie mecze – 2015/16 (I liga):
Arka – Stomil 0:1
Stomil – Arka 0:4

Stomil do klub od lat borykający się z różnego rodzaju problemami. Grający na prawdziwym relikcie drużyna mierzyła się w ostatnim czasie choćby z dużymi problemami finansowymi. W poprzednim sezonie nieśmiało spoglądano nawet w kierunku baraży, ostatecznie jednak utrzymanie w I lidze to osiągnięcie na miarę możliwości. Klub wciąż polega w dużej mierze na zawodnikach mocno ze Stomilem związanych, jak Grzegorz Lech i Janusz Bucholc.

Widzew Łódź

19/20: 2. miejsce (II liga), awans
Stadion Widzewa, Łódź (18018)
Najlepszy strzelec: Marcin Robak – 21 goli
Ostatnie mecze – 2014/15 (I liga):
Arka – Widzew 1:2
Widzew – Arka 0:0

Po meczu, który ostatecznie potwierdził awans łodzian do ekstraklasy (porażka 0:1 ze Zniczem) na trybunach nie było świętowania, a piłkarzy pożegnały gwizdy. Widzew wczołgał się do I ligi, i może mówić o szczęściu, że Gieksie nie udało się zdobyć o jednej bramki więcej w ostatnim meczu sezonu. Mimo wszystko Widzew będzie jednym z faworytów najbliższego sezonu, choćby biorąc pod uwagę budżet. Beniaminka poprowadzi już nowy szkoleniowiec, Enkeleid Dobi.

Zagłębie Sosnowiec

19/20: 11. miejsce
Stadion Ludowy, Sosnowiec (7500)
Najlepszy strzelec: Fabian Piasecki – 17 goli
Ostatnie mecze – 2018/19 (ekstraklasa):
Arka – Zagłębie 2:2
Zagłębie – Arka 3:2
Arka – Zagłębie 2:0

Zagłębie miało w swoich szeregach czołowego strzelca I ligi, ale pozwoliło to na zajęcie tylko 11. miejsca. Sosnowiczanie szybko zaczęli wzmacnianie kadry przed nowym sezonem, kontraktując Lukasa Duriskę, Joao Oliverię, Olafa Nowaka i Łukasza Turzynieckiego.